Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Avni AKER
ACB tarafından 'Kongre Turizmi Semineri' düzenlendi - 05.03.2013 / 17:57:06

ACB, Antalya Kongre Bürosu tarafından düzenlenen Kongre Seminerine yurt dışından kongre organizasyonu konusunda iki deneyimli, uzman konuşmacı da katılmasına karşın, semineri 60 turizmci ve eğitimci izledi.

“Antalya’da Kongre Turizmi Potansiyelinin Tanıtılması ve Geliştirilmesi Projesi “çerçevesinde, 07 ve 08 Şubat 2013 günleri Antalya’da Ramada Plaza Oteli Salonlarında düzenlenen, “Kongre ve Toplantıların Kazanılmasında, Gerçekleştirilmesinde Tüm Aşamalar ve Yeşil Toplantılar” konulu iki günlük Seminer, katılanlar tarafından ilgi ile izlendi.

Seminerin açılışına Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Kongre Bürosu Direktörü Sinan İnan, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin ile turizm sektöründen otelci, toplantı ve kongre düzenleyen acentacılar ile turizm ve otelcilik dalındaki eğitimciler katıldı.

Seminerin açılını yapan Antalya Kongre Bürosu Direktörü Sinan İnan Antalya’daki turizm çeşitliliği ve kongre salonlarının durumlarıyla ilgili olarak katılımcılara bilgi verdi.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen ise Kongre Turizmin gelişmesi ve bundan pay alınabilmesi için daha çok çabaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu konuda herkese görev düştüğünü belirtti. Şen, “Antalya’nın Kongre Turizmi için mevcut kapasitesini iyi değerlendirmesi, yeni kongre ve tanıtım stratejilerinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Tıp kongreleri dışında Antalya’da kongre çeşitliliğinin oldukça az olduğunu görüyoruz” dedi.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Antalya’da 12 ay sürdürülebilir bir turizm faaliyetinin tam olarak yerleşmesi için kongre turizmine önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bir yerde ne tür turizm faaliyeti yapılırsa yapılsın, kongre düzenleyecek kuruluşların yer arayışları sırasında orada büyük kongre merkezi var mı, yok mu buna bakıyorlar” diye, Kongre Turizmi için mutlaka uygun koşullara sahip Toplantı Salonları ve gerekli altyapının var olması gerektiğini vurguladı.

Yüksel, bu konuda önümüzdeki günlerde yeni gelişmelerin olacağını anlatarak, şöyle konuştu: “Turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması ve devam ettirilmesi için turizmcilerin seslerini daha çok çıkarmaları gerekir. Biz kamu olarak bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bizim gözümüzden kaçanları da sektör temsilcileri dile getirmeliler. Kamu birikimine rağmen sektörün yönlendirmeye ihtiyacı var. Bizim baktığımız yerden bazı şeyleri göremiyor olabiliriz”, dedi.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ise yaptığı konuşmasında turizm alanında kendinden söz ettiren bölgenin her alanda daha iyi şekilde gelişmesi için oluşturulan projelere destek olduklarını söyledi ve “EXPO alanına yapılması planlanan kongre merkezi BAKA aracılığıyla yapılabilir” dedi.

Seminerin sabah oturumunda, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz, “Toplantı endüstrisine giriş, ulusal ve uluslararası aktörler” konulu sunum yaparken, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Aksu da öğleden sonra, “Kongre Yönetim Fonksiyonları ve detay yönetimi” ile “Toplantı öncesi, esnası ve sonrası yapılması gerekenler” konularında bir sunum yaptı. Seminer katılımcılarının katkı ve soruları ile hareketli geçen sunumlarda, Antalya’ya Kongre almak için “Kongre ve Toplantı Turizmi” ile ilgili fuarlara düzenli olarak katılmak ve ACB’yi bu konularda desteklemek gerektiği vurgulandı. Kongre, Kent sınırları dışında bir bölgede bile yapılsa, mutlaka Antalya’yı, kenti katılımcılara göstermek gerektiği, bu kişilerin yerel kültürü ve zenginliğini görmek istedikleri hatırlatıldı. Bu nedenle, gelecek yıl Belek’te düzenlenecek 53.ICCA Kongresi’nin bir akşam yemeğinin Antalya içerisinde yapılmasının planlandığı belirtildi.

Seminerin ikinci günü sabah oturumunda İngiltere’den gelen Andrew Walker, “Müşterilerinizin Yeşil Toplantılar düzenlemesine nasıl yardımcı olursunuz?” konulu bir sunum yaptı. Dünyadaki birçok şirket Dünyanın herhangi bir yerinde yapacakları toplantılarda da doğa ve çevrenin korunmasına dikkat ettiklerini, bu nedenle toplantı yeri seçerken bunun önemli bir kıstas olduğunu belirtti. Toplantı yapılacak belde ve tesislerde sürdürülebilir turizm ilkelerinin ve doğa dostu malzemelerin kullanımının giderek arttığını, organik gıda kullanımı, karbon gazı salınımı gibi konulara özen gösterildiğini vurguladı. Kongre organizasyonu yapanların, “Yeşil Toplantı Paketi” (green meeting) hazırladıklarını ve bunu toplantı düzenleyen kurum ve kuruluşlara pazarladıklarını anlattı.

Günün ikinci oturumunda, Sosyal Medya Uzmanı Cenk Hasdal ise, “Sosyal Medya’nın formel olmayan eğitim yollarından biri olduğunu, bu nedenle de sanal ortamda ülkelerin nüfusu sıralamasında Çin ve Hindistan’dan sonra facebook takipçilerinin neredeyse üçüncü en büyük ülke sıralamasında yer aldığını belirtti. Artık önemli markaların sosyal medyada etkin olarak yer aldıkların, turizm ve otelcilik sektöründe de sosyal medya kullanımının yavaş yavaş artmakta olduğunu söyledi ve çeşitli uygulamalardan örnekler verdi.

Son olarak Portekiz’de bir iletişim şirketinin ortağı ve CEO’su olan Linda Pereria, “Nasıl Birlikte Dans edebiliriz? Kongreler nasıl kazanılır?” başlıklı sunumunda, bir kongreyi almak için neler yapılması gerektiği üzerinde durdu. Kongre veya bir toplantı düzenlemek isteyenlerin ihtiyaç ve beklentilerine nasıl hitap edilir, nasıl hazırlık yapılır, onlara kongre yeri ve etkinliklerini aktarırken, yeterlilik, duygusallık ve etkinlik anlamında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. İnsanları güzel dağ manzaralarının değil, güzel ve yeterli hazırlıklar ile o işleri yapacak insanların etkilediğini söyledi. Kongre teklif sunumunu mutlaka profesyonel kişilerin yapması gerektiğini, 15 dakika içerisinde öneriyi karşı tarafa aktaracak ve onları etkileyecek kişinin özelliği, bilgisi ve önceden yapılan hazırlıklardan söz etti. “Fiyat” aldığınız şeydir, ama “değer” verdiklerinizdir”, dedi. Kongre katılımcılarının %65’inin kaliteli otellerde konaklamak istediklerini, %46’sı için iyi bir otelin “Çok Önemli” olduğunu vurguladı. Kongre dışında çevrede düzenlenecek sosyal etkinliklerde, o yöreye özgü, çok ince düşünülmüş, etkileyici, şaşırtıcı programların düzenlenmesi gerektiğini söyledi.[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
PAZARLAMADA GELİNEN SON NOKTA : BÜYÜLEMEK
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
Türk turizminin yeni vergilerle imtihanı!
........................
Mehmet BAHAR
“80’e 20” Kuralı
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
İlk edindiğimiz bilgilere ve gerçekleşmelere göre, 2019 Sezonunun beklentilerimizin üzerinde verimli ve başarılı geçeceğinin müjdelerini  ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting