Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Bora AKTÜRK
ANTALYA TURİZMİNİN 12 AYA YAYILMASI İÇİN BİR ALTERNATİF OLARAK “MEZUN TURİZMİ” - 26.6.2019 / 17:45:00

Bilindiği gibi genelde güney kıyılarımız, özelde de Antalya turizminin en büyük sorunlarından bir turizmin “deniz-güneş-kum” eksenli olması ve bu nedenle turizminin sezonunun ağırlıklı olarak 3-4 aya sıkışıp kalmasıdır. Bu o kadar ciddi bir sorun ki, bir çok otel düşük sezonda kapanırken, bir çoğu da sırf kalifiye personelini otelde tutmak ve kapanmanın diğer olumsuz etkilerinden kurtulmak için zarar etmek pahasına otelini açık tutmak zorunda kalıyor. Turizm günün sonunda bir hizmet sektörü ve ne kadar lüks bir otele sahip olursanız olun personeliniz güler yüzlü bir hizmet sunmuyorsa turistin aldığı hizmetten memnun kalması çok zor. 3-4 ay çalışıp 7-8 ay boşta gezen bir personeli de güler yüzlü hizmet vermeye motive etmek kolay değil, dolayısıyla ne yapıp edip turizmi 12 aya yaymamız gerekiyor.
 
Bunun için çabalar gösterilmiyor mu? Tabi ki gösteriliyor. Örneğin Belek bölgesinde golf turizmi veya ocak şubat aylarındaki profesyonel futbol takımlarının ağırlanması veya ekim kasım dönemlerindeki seminer, kongre turizmi bunlara güzel örnekler ancak yatak arzı o kadar fazla ki, bu örnekler de sorunu çözmeye yetmiyor. Dolayısıyla bu çözümlere yeni örnekleri eklemek zorundayız. Bu bağlamda ben de bir alternatif önerisinde bulunmak istiyorum. Literatürde böyle bir tanımlama var mı bilmiyorum ama “MEZUN TURİZMİ”nin güzel bir alternatif olabileceğini düşünmekteyim. Peki bununla neyi kastediyorum. Kendi yaşam pratiğimden bir örnekle açmak istiyorum.
 
Ben 1991-1998 yılları arasında ortaokul ve liseyi bir Anadolu lisesinde okudum. İnsanın 11-18 yaş dönemi çocukluktan gençliğe adım attığı, insanın başında kavak yellerinin estiği çok güzel ve özel bir dönem. Biz de okulumuzda bu 7 yılı gerçekten dolu dolu geçirmiştik ve son derece samimi, hesapsız kitapsız arkadaşlıklar, dostluklar kurmuştuk. Liseden mezun olduktan sonra da muhakkak arkadaşlar, dostlar edindik ama ortaokul lise arkadaşlıklarının tadı hep bir başka oldu bizim için. Tabi liseden mezun olunca, önce üniversite okuma telaşı; derken erkekler için askerlik hizmeti, ardından iş bulma telaşı, ardından eş bulma telaşı, ardından çoluk çocuğa karışma derken mezuniyetimizin üzerinden 20 yıl geçti ama doğru düzgün kendimize özel bir vakit ayırıp 98 mezunları olarak bir araya gelememiştik. Tabi arayı bu kadar soğutmamızda kimimizin Antalya’da, kimimizin İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, hatta Amerika’da, Almanya’da, Hollanda’da vs. yaşıyor olmasının, yani coğrafi anlamda da savrulmuş olmamızın etkisi vardı.
 
2018 yılının mayıs ayında 98 mezunları olarak önce bir whassup grubu kurduk ve oradan haberleşmeye başladık. Sonra kasım ayında Antalya’daki bir otelde buluşma fikri doğdu. Bir arkadaşımız Belek’teki bir otele 17-18 Kasım tarihlerine rezervasyon yaptırdı ve bu 1 gece 2 günlük programa aşağı yukarı 25 arkadaşımız ve 3-4 tane de öğretmenimiz geldi. Herkes bir anda lise yıllarına geri döndü ve son derece hoş ve bolca da nostaljik bir ortam oluştu. Otelin lobisinde toplandık ve herkes sırayla 1998’den bugüne neler yaptığını anlattı. Yani 20 yıllık birbirimizden haber alma boşluğunu kapatmış olduk. Günün sonunda çok güzel duygularla ve bundan sonra arayı 20 yıl açmayalım dilekleriyle otelden ayrıldık. Daha sonra da iletişimimiz aynı şekilde devam etti. Şuanda bunu bir üst noktaya taşımak ve bu tip organizasyonları daha derli toplu bir şekilde yapabilmek için bir mezunlar derneğinin de kuruluş işlemlerine başladık. Okulumuz 1991’de kurulmuş ve tam sayıyı bilmemekle birlikte 5.000 civarı mezunu olduğunu tahmin etmekteyim.
 
Bunları niye anlatıyorum? Çünkü okul deyip geçmemek lazım. Sadece bizim okulun 5.000 mezunu var. Türkiye’de yüzlerce ve hatta binlerce okul var ve bu okulların yüzbinlerce hatta milyonlarca mezunu var. Dolayısıyla bu mezunların bir araya gelip eskisi gibi güzel zamanlar geçirmeye de ihtiyaçları var. Tabi insanları organize etmek kolay değil. Yeri geliyor iki kişiyi bile yan yana getiremiyorsunuz dolayısıyla mezunlararası iletişimi, dayanışmayı ve bu şekilde turistik organizasyonları yapabilmek ve geliştirebilmek için mezunlar derneklerinin var olmasına ve etkin bir şekilde çalışmasına ciddi ihtiyaç var. Konuya bu açıdan yaklaştığımızda, turizmcilerimizin bu alana el atmalarını, mevcut mezunlar dernekleriyle bir araya gelerek ortak projeler geliştirmelerini; mezun gruplarına özel programlar ve avantajlı fiyatlar sunmalarını; mezunlar derneği olmayan okullarının da bu dernekleri kurmalarını teşvik etmelerini tavsiye ederim.
 
Tabi ki her öğrencinin mezunu olduğu okula aidiyet duygusu eşit derecede değildir. Okul demek biraz da okul arkadaşlıkları ve dostlukları demektir. Yani öğrenciler mezun oldukları okulla orada kurdukları arkadaşlıklar ve yaşadıkları güzel anılar üzerinden bağ kurarlar. Eğer güzel dostlular kurulmamışsa ve güzel anılar yaşanmamışsa o okuldan diploma almış olmak pek bir anlam kazanmayabilir. Dolayısıyla her mezun okuluna ve eski okul arkadaşlarına büyük bir aidiyet duygusuyla bağlı olacak diye bir beklentiye girmeye gerek yok ancak yine de inanıyorum ki düzgün çalışan mezun derneklerinin turizmcilerimizle kuracağı uzun vadeli, kurumsal işbirlikleri MEZUNLAR TURİZMİ alanının gelişmesine ve bu yolla turizmin 12 aya yayılmasına katkıda bulunacaktır.

Bora AKTÜRK
Avukat
[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
THOMAS COOK İFLAS SÜRECİNDE İFLAS MASASINA KAYIT İŞLEMLERİ
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
SAHİ BATI BİZİ KISKANIYOR MU?
........................
Mehmet BAHAR
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ HAKKINDA 7 İLGİNÇ GERÇEK
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Önceki Yıllara göre belirgin bir şekilde fark yaratan bu güzel Sezonumuzu, başlangıçda olduğu gibi, başarılı bir şekilde bitirmeyi temenni ederken m ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting