Haberler
SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
  tüm haberler
Kampanyalar
Anadolu Hastanelerinde %25 indirim
Eleven Interior'da indirim
Crowne Plaza Antalya Otel'inde %20 indirim
The Marmara Antalya Otel'de %20 indirim
Limak Hotels'de %20 indirim
  tüm kampanyalar
Bora AKTÜRK
TURİST DOSTU ŞEHİRLER - 12.2.2019 / 11:30:20

Değerli SKAL Ailemiz,
 
Cüneyt başkanımızdan dernek websitesi için köşe yazısı yazma teklifi aldığımda çok mutlu oldum ve bu teklifi bir emir telakki ederek bu ilk yazımla köşe yazarlığı yolculuğuma başlıyorum. Esasen ben bir turizm profesyoneli değilim. Hukukçu kimliğimle turizmci dostlarımıza destek olmaya çalışan; deyim yerindeyse bir destek profesyoneliyim. Zaten Antalya’da yaşayıp da turizmle iç içe olmamak mümkün değil. Diğer yandan, herkes gibi gezmekten, dolaşmaktan, farklı coğrafyalar, farklı kültürler tanımaktan, gittiği gördüğü yerlerle ilgili gözlem ve analiz yapmaktan da keyif alan biriyim. Dolayısıyla her ne kadar bir turizm profesyoneli olmasam da profesyonel bir turist olduğumu söyleyebilirim.
 
Bu köşede kimi zaman hukukçu kimliğimle turizmci dostlarımızı ilgilendiren hukuki konularda yorumlar yapmayı; kimi zaman da bir turist gözüyle yaptığım gözlem ve tespitleri sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Bir nevi 3.göz denetimi diyebileceğimiz bu gözlem ve tespitler ile turizmci dostlarımıza bir nebze olsun farklı bir bakış açısı kazandırabilirsem ne mutlu bana.
 
Bu ilk yazımda “TURİST DOSTU ŞEHİR” kavramını gündeme getirmek istiyorum. Uluslararası literatürde böyle bir kavram var mıdır bilmiyorum ama bence bir şehrin “TURİST DOSTU” şehir olması gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Malum artık internet teknolojilerinin de gelişmesiyle özellikle genç kuşaklar bireysel, ikili veya üçlü gruplar halinde gezmeyi tercih ediyorlar. Yurtdışı için organize bir tur satın alsalar bile tur içindeki özel ve ekstra ücretli gezilere katılmak, deyim yerindeyse, sürünün parçası olmak yerine kendi programlarını takip etmeyi tercih ediyorlar. İşte bu noktada, rehberlik hizmeti almak istemeyen, kendi imkanlarıyla gezmek isteyen turistler için gezdikleri şehrin TURİST DOSTU bir şehir olması önem kazanıyor.
 
Peki nedir TURİST DOSTU şehir? Şehrin turizm ekosisteminin tamamen turistin rahatlıkla, konforlu bir şekilde gezmesi, turizm ürünlerini tüketmesi amacıyla tasarlandığı şehirlerdir.
 
Bunu bir örnekle açmam gerekirse, 2015 yılının Nisan ayında İskoçya’nın başkenti Edinburgh’u ziyaret etmiştim. Havalimanından çıkar çıkmaz, şehir içi – havalimanı transferini yapan otobüsler karşımdaydı. Kısa süren bir yolculuktan sonra Antalya’nın Cumhuriyet meydanına tekabül eden şehrin en merkezi meydanı olan son durakta indim. Bu durak aynı zamanda üstü açık kırmızı City Sightseeing otobüslerinin de ana durağıydı. 12 pound gibi bir ücret ödeyerek 24 saat limitsiz olarak bu otobüsü kullanarak şehir turunuzu atabiliyorsunuz. Diyelim bir yeri çok beğendiğiniz ve orada biraz fazla fotoğraf çektirmek istiyorsunuz. O durakta iniyorsunuz ve 15 dakika sonra gelen bir sonraki otobüse ek bir ücret ödemeden atlayıp şehir turunuza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Çok yüklü bir bagajım olmadığı için ve Edinburgh’taki kalış sürem de kısıtlı olduğu için hemen oracıkta o kırmızı otobüse bindim ve bu şekilde güzel bir şehir turu yaptıktan sonra yine aynı ana durağa geri döndüm. Aynı durağın biraz ilerisinde İskoçya Turizm Bakanlığı’nın enformasyon ofisi gözüme çarptı. İçeriği girdiğimde 1 günden 7 güne kadar farklı yayla turları ve şato turlarının broşürlerinin olduğu bir bölüm ve 6-7 tane satış bankosu gördüm. Tur broşürlerini inceledim ama biraz kafam karıştı. Bankodaki görevliye hangi turu tavsiye ettiğini sordum. Kendisi bakanlık görevlisi olduğu için turları organize eden seyahat acentelerine eşit mesafede olduklarını; dolayısıyla herhangi bir turu tavsiye edemeyeceğini, ancak tüm turlar hakkında detaylı bilgi verebileceğini söyledi. Ben de kısa bir görüş alış verişinden sonra 45 poundluk bir günübirlik yayla turu alarak otelime geçtim. Yani daha otelime check-in yapmadan ve hiçbir seyahat danışmanın danışmanlığına ihtiyaç duymadan, çok rahat bir şekilde şehir turumu atmış ve günlük tur paketimi satın almıştım. Çünkü sistemi tasarlayanlar, bireysel turistin konforunu ve rahatını düşünerek güzel bir tasarım yapmışlardı.
 
Yine Barcelona’da bazı satış noktalarında şehirdeki tüm etkinliklerden değişen oranlarda indirim sağlayan indirim kartları satılıyor. Örneğin 40 Euro gibi bir ücret ödüyorsunuz ama hem şehir turunda hem müze gezilerinde hem restaurantlarda hem temalı parklarda hem alışverişlerde ciddi indirimler alıyorsunuz. Yani ne kadar çok etkinliğe katılırsanız ödediğiniz 40 Euro’yu geri alma ve daha fazla kara geçme imkanınız var. Bu kart bir anlamda sizi şehirdeki etkinliklere katılmaya zorluyor, motive ediyor.  Detaylı bilgi için bu adrese bakabilirsiniz : https://bcnshop.barcelonaturisme.com/shopv3/en/product/1/barcelona-card.html
İşte sevgili dostlarım, TURİST DOSTU şehir olmak  böyle bir şey. Güzel Antalya’mızın da artık kitle turizmine dayalı turizm modelinden bireysel geziyi tercih eden turiste dayalı turizm modeline geçmesini istiyorsak; bireysel turistin ihtiyaçlarını iyi tespit ederek o ihtiyaçlara göre çözümler üretmeli ve bu konuda dünyadaki en iyi uygulamaları gözlemleyerek kendi bünyemize uyarlamalıyız diye düşünüyorum.

Bora AKTÜRK
Avukat[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Bora AKTÜRK
BİR ÖNERİ – TODDK (Turizm ve Otelcilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu)
........................
Özel Oytun Türköğlu
TripAdvisor ve Çevrimiçi İtibar Yönetimi
........................
Hamit KUK
Sezon nasıl gidiyor bilader!
........................
Mehmet BAHAR
VANİLYALI DONDURMA VE PONTIAC
........................
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
sponsorlarımız
başkanın mesajı
Bildiğiniz gibi, Mart Ayındaki yoğun Fuarlar nedeniyle katılımın az olacağı düşüncesiyle Mart Toplantımızı yapmama kararı almıştık. Bu nedenle de Mart Bült ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting