Haberler
Değerli SKAL Antalya Üyeleri
Ulu İnşaat Sunum
Skal Antalya Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı
Skal Antalya Mayıs Ayı Toplantısı
Skal Antalya Şubat Ayı Toplantımız,
USDF İZMİR TOPLANTISI
Skal Antalya Ağustos Ayı Toplantımız,
  tüm haberler
Kampanyalar
Özel Jinefem Tıp Merkezi 'nde Skal Kulüp Antalya üyelerine uygulanacak özel indirimler
Temmuz 2013 indirimleri
Mayıs 2013 İndirimleri
Antalya NORTH SHIELD Pub'da %15 İndirim
Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminalinde indirim
  tüm kampanyalar
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı? - 17.07.2012 / 17:18:06

Son günlerde, Turizm basınına Turofed, Aktob, Altid gibi sivil toplum örgütlerinden yansıyan demeçler; yüksek doluluklara rağmen Otellerin kâr oranlarının düştüğünü, göreceli olarak 2006 yılına göre bir memnuniyet hakim olmakla birlikte, genel anlamda 2007 yılının hedeflerin gerisinde ve 2006 öncesi yılları aratan bir kârlılıkla sonuçlanacağını göstermekte.

Hatırlarsanız, Ağustos ayında Akşam gazetesinde yayınlanan bir yazımda, o sıralar “her şey çok iyi gidiyor” demeçleri verilirken; doluluklara atfen ortaya atılan bu görüşlerin göreceli olduğunu, paçaları erken sıvamamak gerektiğini, asıl önemli konunun yatakların dolması değil, bunun ticari neticelere nasıl yansıyacağı hususu olduğunu ve nedenlerini de vererek, yıl sonunda farklı sesler çıkacağını, belirtmiştim.

Nitekim! Daha Ekim sonuna dahi gelinmeden beklediğim feryatlar gelmeye başladı. Ancak, artık bu yılı bir geçiş yılı olarak kabul edip, yine iki hafta önceki yazımda belirttiğim gibi,çok olumlu ve başarılı bir yıl olmaya namzet 2008 yılına odaklanmamız gerekir.

Dolayısı ile bu aşamada, fiyatlarımızı Dolar yerine Avro ya çevirelim gibi görüş ve tartışmalar eski tabirle “abesle iştigal” yani “yersiz konularla meşgul olma” kavramına girer.

Antalya bölgesinde zaten tek kur uygulaması yoktur ve kastedilen daha geç sözleşme yaptıkları için Rus pazarı anlaşmalarını Dolar fiyatlar üzerinden Avroya çevirmek ise, 15 senedir çalışmalarını Dolar bazına endekslemiş bu pazarı alt üst etmekten başka bir fayda sağlamaz ve bindiğimiz dalı kesmek olur. Eğer amaç fiyat arttırmaksa, bunu Dolar analşmalara devam ederek te yapmak mümkündür...

Bahis konusu, Şehir otelciliği yapan İstanbul bölgesi ise, burada zaten fiyatlar en yüksek seviyelerde seyretmektedir ve Otellerin büyük bir bölümü birkaç yıldır fiyatlarını Avro üzerinden vermektedir.

Para birimiyle ilgili bir tartışma açılacaksa; Avrupa birliğine adaylık sürecinde Yunanistanın yaptığı gibi; artık her konuda kendi para birimimizi, yani YTL yi kullanıp kullanmamayı tartışmamız gerekir. Daha kaç sene süreceğini bilmediğimiz Avrupa Birliğine adaylığımız nedeniyle Avro kullanmamızın daha mantıklı olacağını iddia edenler olacaktır, ancak her koşulda bizim için önemli olan kendi paramızın desteklenmesi ve kuvvetlenmesidir, geçiş gününde Avronun değil, kendi paramızın durumu önem taşıyacaktır...

Kısacası, fiyatları Dolar bazında mı? yoksa Avro olarak mı? verelim tartışmalarının sektöre bir yararı bulunmamakta ve boş yere gündemi işgal etmektedir... Bundan sonra ancak, 2008 e yönelik pazarlama, tanıtım ve hizmet stratejilerinin tartışmaya açılması ülke Turizmine yarar sağlayabilir.
Bizden söylemesi......
Sevgi ve sağlıcakla kalın...[<< Geri Dön]
Yazarlarımız
Mehmet MÜLAYİM
Turizmde farklılık fark yaratır
........................
K. Dinçer SARIKAYA
2017 YILI İSTATİSTİKSEL OLARAK 2016’DAN İYİ
........................
Umman ÇETİNBAŞ
KALİFİYE PERSONEL EĞİTİMİ Hakkında bir Röportaj...
........................
Salih ÇENE
Dolar-Avro Tartışmaları Bize Fayda Sağlar Mı?
........................
Asuman TARIMAN
Sevgili Skal Dostlarım,
........................
Emir HEPOĞLU
Mecburen
........................
Avni AKER
ACB tarafından 'Kongre Turizmi Semineri' düzenlendi
........................
Uğursal UĞUR
Güvenli Alışveriş Sertifikası - SSL nedir? Ne işe Yarar?
........................
sponsorlar & linkler
başkanın mesajı
Yeni Dönemimizin ilk ayını Toplantılar, Ziyaretler, Komite Çalışmalarımız vs yoğun bir çalışma içerisinde geçirdik.

Bildiğiniz ...
devam
antalya hakkında

Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Turizm, il ve kent merkezi ekonomisini belirler. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç ...

devam
Skal International Antalya © 2010 Tasarım ve Programlama İDA Consulting